Każda osoba, która ma wadę wzroku, powinna poddać ją korekcie. Najczęściej wybieraną metodą są od lat znane okulary. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na wykorzystanie soczewek kontaktowych, które są wygodniejsze. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu produktów. Jednym z nich są soczewki progresywne. Co to takiego? Kto powinien zdecydować się na ich zakup?

Jakie schorzenie leczą soczewki progresywne?

Progresywne soczewki kontaktowe pozwalają leczyć schorzenie, które nazywa się starczowzrocznością (inaczej nazywane prezbiopią). Czym objawia się ta wada? Jest to zmniejszenie elastyczności soczewki oka, które pojawia się z wiekiem, a które jest także powodem zaburzeń akomodacji oka. Warto mieć na uwadze, że akomodacja pozwala widzieć w pełni kształtne przedmioty w różnych odległościach. 

Głównym zadaniem soczewek progresywnych jest wspomaganie gałki ocznej w prawidłowym uwypuklaniu i spłaszczaniu obrazu. Okazuje się bowiem, że około 40 roku życia oko zaczyna tracić zdolność do prawidłowego ogniskowania na siatkówce obrazów, które znajdują się stosunkowo blisko. Jeśli zatem pacjent zauważy trudności z odczytywaniem drobnego tekstu, a jedyną możliwością zapoznania się z nim będzie odsunięcie kartki na większą odległość, może to oznaczać, że pojawiła się starczowzroczność. Jeżeli jednak to również nie pomaga, należy udać się do okulisty, który po zbadaniu zaleci dodatkową korekcję, nazywaną addycją. Jest to korekta przy użyciu soczewek progresywnych, które mieszczą się w przedziale od +0,5 do +3,5 dioptrii. Aby prawidłowo dobrać soczewki, pacjent powinien szczegółowo określić, jak wygląda jego normalny dzień. Inaczej bowiem dobiera się soczewki do pracy przy komputerze, a inaczej do czytania książki i oglądania telewizora. 

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.