Blog o okulistyce i optyce – salony optyczne Krzysztofa Ćwika

Czym charakteryzują się okulary do pracy przy komputerze?

okulary do komputeraJeśli pracujesz dużo przed komputerem, pewnie wiesz, czym są oznaki zmęczenia wzroku. Suchość oczu, zaczerwienienie, zaburzenia widzenia, a nawet bóle głowy to tylko niektóre skutki podrażnienia spowodowanego działaniem monitora. Badania dowodzą, że niebieskie światło jest bardzo szkodliwe, a w dłuższej perspektywie może przyczyniać się do zwyrodnienia plamki żółtej, a zatem trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Jeśli twoja codzienna praca wymaga spędzania dużo czasu przed ekranem, przeczytaj poniższy wpis. Dowiesz się, jak działają specjalne okulary do komputera, w które warto się wyposażyć. 

Czytaj więcej...

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

okulary przeciwsloneczneNoszenie okularów przeciwsłonecznych jest jednym z najważniejszych elementów ochrony wzroku. Dzisiejsza bogata oferta rynkowa pozwala na dobranie okularów dla osób zupełnie zdrowych, jak i tych, które już borykają się z problemami z oczami. Noszenie ich jest ważne nie tylko latem. Słońce świeci czasem bardzo mocno także, kiedy temperatury są poniżej zera, dlatego najlepiej mieć je ze sobą przy każdym wyjściu z domu. 
Noszenie okularów przeciwsłonecznych nie tylko poprawia komfort widzenia przy ostrym świetle, ale także chroni gałkę oczną przed rozwojem groźnych chorób takich jak zaćma, skrzydlik, czerniak, degeneracja plamki żółtej. Jeśli nie zabezpieczasz oczu, możesz doświadczać podrażnienia oczu, łzawienia, a nawet zapalenia spojówek.

Czytaj więcej...

Jakie okulary korekcyjne do biegania?

okularyWiele osób zastanawia się nad zasadnością zakupienia okularów do biegania. Należy wyraźnie podkreślić, że ich posiadanie nie jest wymysłem, ani uleganiem tymczasowej modzie – każdy biegacz potrzebuje ochrony oczu tak samo, jak ochrony łydek, czy też stóp. Okulary do biegania to przede wszystkim komfortowy i bezpieczny trening. Jak właściwie dobrać okulary do biegania?

Czytaj więcej...

Jaki rodzaj soczewek kontaktowych wybrać?

soczewkiSoczewki kontaktowe to doskonała opcja dla ludzi aktywnych i profesjonalnie uprawiających sport. Często decydują się na nie również osoby, które cenią sobie wygodę lub po prostu nie podoba im się to, jak prezentują się w okularach. Soczewki mają tę przewagę nad tradycyjnymi okularami, ponieważ nie parują (cecha szczególnie istotna zimą), nie wpływają na ograniczenie pola widzenia i nie odbija się w nich oślepiające światło. 

Czytaj więcej...

Jak dobrać odpowiednie okulary dla kierowcy?

okulary kierowcaDobrze widzenie jest niezbędne przy wielu wykonywanych codziennie czynnościach od korzystania ze smartfona przez oglądanie telewizji, aż po pracę czy robienie zakupów. Jedną z sytuacji, w których dobry wzrok decyduje nie tylko o komforcie życia, ale także ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, jest prowadzenie samochodu. Od kierowców wymaga się, by widzieli z odpowiednią ostrością, tak by mogli obserwować drogę, śledzić zmieniającą się na niej sytuację i w porę reagować na niebezpieczeństwo. Osoby z wadą wzroku lub starsze, których jakość widzenia w naturalny sposób uległa pogorszeniu muszą korzystać z korekcji wzroku i używać okularów lub soczewek. 

Czytaj więcej...

Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?

soczewki kontaktoweZdolność do wyraźnego widzenia podczas każdej aktywności przy dowolnej pogodzie oraz o każdej porze dnia i nocy jest dla większości osób jednym z najistotniejszych warunków wygodnego codziennego funkcjonowania. Ludzie są z natury wzrokowcami i najważniejsze informacje zdobywają właśnie dzięki swoim oczom. Większość z nas zgodzi się, że wzrok można uznać za główny wśród ludzkich zmysłów, a to, co zobaczymy o wiele łatwiej zapamiętać, niż to, co możemy jedynie usłyszeć. By zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zawdzięczamy swemu dobremu wzrokowi, wystarczy przypomnieć sobie, jak trudno poruszać się w pomieszczeniu, w którym panują całkowite ciemności. Niestety, nie wszyscy z nas mogą cieszyć się dobrym wzrokiem. 

Czytaj więcej...

Kto powinien używać okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych?

okulary przeciwsloneczne

Wiele osób zastanawia się, czy korekcyjne okulary przeciwsłoneczne są dobrym wyborem. Część z nich uważa, że to totalna strata pieniędzy. Większość myśli, że okulary przeciwsłoneczne stanowią jedynie  dodatek, który dopełnia całość stylizacji. Nic bardziej mylnego. Okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym – UVA i UVB. Dlatego są bardzo ważnym elementem, z którego powinno się korzystać codziennie, szczególnie w miesiące letnie. Zbyt intensywne narażanie narządu wzroku na działanie promieniowania UV może powodować różnego rodzaju choroby oraz wpływać niekorzystnie na bardzo wrażliwą i cienką skórę wokół oczu (może dojść do pogłębienia zmarszczek mimicznych i powstawania przebarwień posłonecznych).

Czytaj więcej...

Okulary do czytania i do komputera - różnice

czytanie w okularach

Wraz z ulepszeniem technologii i wzrostem tempa życia, odnotowuje się coraz większą liczbę osób, której wzrok ulega pogorszeniu. Jest to związane z negatywnym skutkiem działania światła, jakie wydzielają urządzenia elektroniczne oraz monitory ekranowe komputerów i laptopów. Stan naszego wzroku może również ulec pogorszeniu, przez czytanie przy nieodpowiednim sztucznym świetle. Z tego powodu, coraz więcej ludzi, zarówno dzieci, jak i dorosłych potrzebuje nosić okulary, aby utrzymać wzrok w dobrym stanie. 

Czytaj więcej...

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

dziecko u okulistyZdolność odbierania zewnętrznych bodźców jest dla nas kluczowa i niezbędna do sprawnego poruszania się w otaczającym nas świecie. Organizm ludzki dysponuje pięcioma podstawowymi zmysłami, dzięki którym może zbierać informacje o otoczeniu i normalnie funkcjonować. W każdej minucie naszego życia posługujemy się słuchem, smakiem, węchem, dotykiem i wzrokiem. Ten ostatni zmysł jest dla człowieka najważniejszy, ponieważ umożliwia nam oglądanie zewnętrznego świata.

Czytaj więcej...

Co to są soczewki progresywne?

W sytuacji, kiedy zaczynamy mieć kłopot z przeczytaniem tekstu, wykonaniem precyzyjnych prac na bliskiej odległości, męczymy się w czasie pracy na komputerze lub czytaniu książki - stajemy przed pytaniem: jak pomóc sobie i swoim oczom, abyśmy mieli komfort pracy i wygodę w użytkowaniu? Wątpliwości nie podlega, że każda osoba, która ma wadę wzroku powinna poddać ją korekcie. Najczęściej wybieraną metodą korekcji są okulary. Dziś opowiemy o soczewkach progresywnych, które zwiększają komfort ich noszenia oraz poprawiają widzenie.

Czytaj więcej...

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.