Rodzice kontrolując prawidłowość rozwoju oraz ogólny stan zdrowia dziecka, powinni szczególną uwagę zwrócić na wzrok. Wśród dzieci zauważa się obecnie coraz większą tendencję do występowania różnorodnych problemów wzrokowych. Ich przyczyny mogą być związane z powszechnym wykorzystywaniem urządzeń elektronicznych od najmłodszego wieku, ale nie tylko. U dzieci wzrok kształtuje się bardzo intensywnie i bardzo wiele bodźców może wpływać na jego rozwój. Niekiedy mamy do czynienia z wadą wzroku wymagającą korekcji. O tym, jak ją rozpoznać i jak wybrać pierwsze okulary dla dziecka, opowiadamy w poniższym wpisie.  

Kiedy warto zaprowadzić dziecko do okulisty? 

Tak naprawdę wada wzroku stabilizuje się dopiero w okresie dojrzewania. Jeśli więc zauważymy u malucha jakiekolwiek zmiany w sposobie zachowania, np.mrużenie oczu, nawet lekkie zezowanie, "czyli uciekanie oka na bok", skargi na bóle głowy, problemy z koncentracją, przekrzywianie głowy na bokpodczas oglądania przedmiotów itp., należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Jeśli w najbliższej rodzinie występowały poważne schorzenia układu wzrokowego, to również jest przesłanka, by udać się do specjalisty. Im wcześniej wada zostanie wykryta i skorygowana, tym większe szanse na to, że w przyszłości dziecko uniknie poważniejszych kłopotów z widzeniem.

Badanie wzroku u dziecka 

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z okulistą dziecięcym. Lekarz okulista na podstawie szczegółowej obserwacji i badań może stwierdzić, czy i jaka korekcja okularowa będzie odpowiednia przy danym schorzeniu. Rodzaj i sposób wykonanych badań zależy od wieku i gotowości emocjonalnej małego pacjenta.W przypadku najmłodszych pacjentów można zastosować metodę skiaskopii lub zastosować pomiar autorefraktometrem ręcznym. U dzieci starszych stosuje się tablice z optotypami ( rysunki zwierząt, literki, obrazki ) i pomiar autorefraktometrem ręcznym lub stacjonarnym oraz różne testy w zależności od potrzeby. Dokładne badanie wzroku, odpowiednio dobrane i precyzyjne wykonane okulary dają nam gwarancję procesu leczenia.

Okulary dla dziecka, na co zwrócić uwagę przy wyborze 

Okulary dla dziecka muszą wyróżniać się istotnymi cechami, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz wygodę ich noszenia. Przede wszystkim w żaden sposób nie mogą przeszkadzać maluchowi w codziennym życiu, czy zabawach ruchowych. Okulary w tym przypadku muszą być wyjątkowo mocne, wytrzymałe i odporne na uderzenia oraz zarysowania. Bardzo ważne jest również optymalne dopasowanie oprawek, aby nie były one luźne, ani nie uciskały. W Naszym Salonie doskonale wiemy na co zwrócić uwagę przy doborze okularów dla dzieci, aby później spełniły one swoje zadanie w 100%. Warto też zwrócić uwagę na kwestię estetyki okularów dziecięcych. Wybór opraw obecnie jest bardzo duży na rynkuMożemy wybierać spośród różnych materiałów ( acetat, metal, tytan ), kształtów, kolorów oraz oprawek sygnowanych postaciami z bajek. Pamiętajmy jednak, aby wybrać taki model, który będzie podobał się również maluchowi. Dzięki temu w wielu przypadkach unikniemy problemu z odmawianiem zakładania okularów. Kolejną ważną sprawą jest to, aby nasze okulary były zakupione w miejscu, gdzie jest profesjonalna pracownia z możliwością dopasowania, wymodelowania i naprawienia. Nawet przy zwykłym użytkowaniu okulary wymagają przeglądu i serwisu, a w przypadku dzieci, uwierzcie nam, takich sytuacji jest więcej.

Doskonale rozumiemy potrzeby naszych małych pacjentów.Nasz salon współpracuje z doskonałymi lekarzami, posiadającymi ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi, nasi specjaliści leczą i diagnozują choroby układu wzrokowego u dzieci. Diagnozują i leczą zeza. Zapewnią opiekę medyczną dzieci od momentu urodzenia. Dzieci to szczególni i niezwykle wymagający pacjenci i klienci naszego salonu optycznego, jesteśmy wrażliwi na wszystkie ich potrzeby. Staramy się, aby wizyta u lekarza okulisty i dobór okularów przebiegły w miłej, komfortowej atmosferze. Mamy świadomość, że okulary to nie tylko korekcja wzroku, ale to również proces leczenia i wychodzenia z wady.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.