Zdolność odbierania zewnętrznych bodźców jest dla nas kluczowa i niezbędna do sprawnego poruszania się w otaczającym nas świecie. Organizm ludzki dysponuje pięcioma podstawowymi zmysłami, dzięki którym może zbierać informacje o otoczeniu i normalnie funkcjonować. W każdej minucie naszego życia posługujemy się słuchem, smakiem, węchem, dotykiem i wzrokiem. Ten ostatni zmysł jest dla człowieka najważniejszy, ponieważ umożliwia nam oglądanie zewnętrznego świata. Dzięki zdrowym oczom możemy rozróżniać kształty, kolory, oceniać odległości położenia różnych przedmiotów, oceniać kierunek padania światła i rozróżniać światło od ciemności. Jeżeli oczy nieprawidłowo rozwijają się w dzieciństwie, może dojść do powstania jednej z wad wzroku. W zależności od jej typu i stopnia zaawansowania może się ona stać przyczyną wielu niedogodności, a nawet skutecznie wykluczyć nas z normalnego życia.

Aby zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń, powinniśmy już w dzieciństwie regularnie kontrolować wzrok naszych pociech. Dbanie o zdrowy rozwój oczu dzieci to inwestycja w ich przyszłość. Wiele wad rozwijających się w dzieciństwie można wyeliminować, jeżeli w odpowiednim czasie wdrożone zostanie właściwe leczenie. Często jednak rodzice nie wiedzą, kiedy powinni wybrać się ze swoim dzieckiem do okulisty. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie symptomy powinny skłonić nas do konsultacji z tym specjalistą. 

Jakie są najczęstsze objawy rozwijających się u dzieci wad wzroku?

Rodzice i opiekunowie powinni uważnie obserwować dziecko. Wiele jego zachowań lub dolegliwości może być spowodowanych problemami ze wzrokiem. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko często mruży lub pociera oczy, zezuje, narzeka na częste bóle głowy i oczu, zawsze siada bardzo blisko telewizora, przekrzywia głowę podczas czytania, ma kłopoty z koncentracją, jest wrażliwe na światło, ma tendencję do ropienia oczu albo nadmiernie łzawi, powinniśmy bezzwłocznie umówić się na wizytę u okulisty. Nie warto czekać, aż problem sam minie, ponieważ zazwyczaj tak się nie dzieje, a rozwijająca się wada wzroku tylko pogłębia się z czasem i trudniej jest ją później skorygować.

Profilaktyczne badania wzroku u dzieci

Jeżeli nawet nie zaobserwujemy u naszego dziecka żadnych z wymienionych wcześniej objawów, warto zadbać o regularne wizyty kontrolne u okulisty. Dzięki nim nie przeoczymy nawet tych bardzo wczesnych i niezauważalnych jeszcze symptomów rozwijających się wad wzroku. Pierwsza wizyta u okulisty prawidłowo rozwijającego się malucha, którego rodzice mają zdrowe oczy, powinna odbyć się między 2 a 3 rokiem życia. Następnie powinniśmy sprawdzać wzrok dziecka mniej więcej co 2 lata. W ten sposób na pewno wyłapane zostaną odpowiednio wcześnie wszelkie wady wzroku (np. krótkowzroczność, nadwzroczność czy zez) i możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków, aby je skorygować.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.