Dobrze widzenie jest niezbędne przy wielu wykonywanych codziennie czynnościach od korzystania ze smartfona przez oglądanie telewizji, aż po pracę czy robienie zakupów. Jedną z sytuacji, w których dobry wzrok decyduje nie tylko o komforcie życia, ale także ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, jest prowadzenie samochodu. Od kierowców wymaga się, by widzieli z odpowiednią ostrością, tak by mogli obserwować drogę, śledzić zmieniającą się na niej sytuację i w porę reagować na niebezpieczeństwo. Osoby z wadą wzroku lub starsze, których jakość widzenia w naturalny sposób uległa pogorszeniu muszą korzystać z korekcji wzroku i używać okularów lub soczewek. Choć określenie zakresu wady wzroku oraz sposobu jej korekcji należy do lekarza okulisty, to przy doborze okularów dla kierowcy dobrym pomysłem będzie wzięcie pod uwagę także innych parametrów mających wpływ na wygodę użytkowania i bezpieczeństwo jazdy. Przekonajmy się, o czym warto pamiętać, decydując się na zakup okularów, w których mamy zamiar prowadzić samochód.

Jakie powinny być okulary do prowadzenia samochodu?

Każde okulary, które są dobrze dobrane do wady wzroku noszącej je osoby, będą umożliwiały dobre widzenie, nie wszystkie rodzaje szkieł i oprawek sprawdzą się jednak w różnych szczególnych sytuacjach. Do wielu aktywności warto wybierać rodzaje szkieł i oprawek odpowiednio przystosowanych do bardziej wymagających warunków. Dobrym przykładem są tu specjalne okulary dla sportowców, a także ochronne okulary korekcyjne, sprawdzające się np. w zawodach, przy których istnieje niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia narządu wzroku. Właściwy rodzaj szkieł i okularów warto też wybierać wówczas, gdy mamy zamiar prowadzić w nich samochód, zwłaszcza wtedy gdy spędzamy za kółkiem nieco więcej czasu, jeździmy po zmroku, poruszamy się w trudnych warunkach atmosferycznych lub w intensywnym ruchu miejskim. Choć nie ma przeciwwskazań medycznych ani prawnych do jazdy w tych samych szkłach, których używamy „na co dzień”, to w szkłach dla kierowców zarówno poziom bezpieczeństwa, jak i wygoda będą znacznie wyższe.

Do podstawowych elementów, jakie powinny się znaleźć w okularach dla kierowcy, należy przede wszystkim powłoka antyrefleksyjna. Promienie świetlne, które docierają do oczu osoby noszącej okulary, muszą przejść przez szkło lub tworzywo sztuczne, z którego są wykonane soczewki. Ponieważ światło przechodzące przez granicę między powietrzem a szkłem lub wysoko przeziernym tworzywem ulega innemu załamaniu, na powierzchni soczewek mogą powstawać odbłyski, które zaburzają wyraźne widzenie, pogarszając ostrość, a także powodując krótkotrwałe olśnienia. Sposobem na pozbycie się tego efektu jest naniesienie na powierzchnię szkieł specjalnej powłoki. Składa się ona z kilku różnych warstw, które kolejno załamują promienie w różnym stopniu, łagodząc skutki uboczne tego zjawiska.

Kolejnym wyzwaniem dla kierowcy jest jasne i często oślepiające światło słoneczne. Osoby, które nie mają wady wzroku, mogą korzystać z typowych okularów przeciwsłonecznych, dla osób gorzej widzących będzie to jednak oznaczało, że nie będą w stanie dostrzegać tego, co dzieje się na drodze. Złe widzenie powodowane olśnieniem przez słońce zastąpią więc widzeniem z nieskorygowaną wadą, co może być równie niebezpieczne. Rozwiązaniem będzie w takim przypadku wybór okularów słonecznych z korekcją, łączącym efekt tradycyjnych okularów „z mocą” oraz szkieł przyciemniających. Choć szkła tego rodzaju są bardzo użyteczne, to w okularach przeciwsłonecznych dla kierowców warto zwrócić również uwagę na to, by soczewki były stosunkowo duże i dawały ochronę również przed promieniami słońca padającymi z różnych kierunków.

Dla osób z wadą wzroku, które często jeżdżą po zmroku – o co pod naszą szerokością geograficzną nie trudno podczas później jesieni, zimy i wczesnej wiosny – dobrym rozwiązaniem może być korzystanie ze specjalnych szkieł rozjaśniających. Wyróżniają się one żółtym lub pomarańczowym zabarwieniem, a ich działanie polega na łatwiejszym przepuszczaniu tych fal świetlnych, które pomagają w rozróżnianiu szczegółów przy słabym oświetleniu, blokując te, które w tym przeszkadzają.

O czym trzeba pamiętać, wybierając okulary dla kierowcy?

Okulary dla kierowcy to jednak nie tylko same szkła, ale również odpowiednio dobrane oprawki. W przypadku okularów do jazdy samochodem warto decydować się na wybór oprawek ze stosunkowo dużymi szkłami. Jest to ważne, ponieważ podczas prowadzenia samochodu stosunkowo istotne jest tzw. widzenie peryferyjne, czyli zdolność dostrzegania obiektów znajdujących się wokół miejsca, w które aktualnie spoglądamy. Dzięki zdolności do rejestrowania zdarzeń w najbliższym otoczeniu kierowca może lepiej orientować się w sytuacji na drodze i zwracać uwagę na wszystko, co dzieje się w pobliżu. Z tego samego powodu oprawki dla kierowcy nie powinny mieć zbyt szerokich ramek oraz zausznic, ponieważ mogą one znacznie ograniczać pole widzenia.

Wybierając okulary do prowadzenia samochodu, trzeba pamiętać, że istnieją rozwiązania pozwalające na jednoczesne korygowanie krótkowzroczności i nadwzroczności w postaci szkieł progresywnych. Są one bardzo wygodne dla osób nieco starszych, u których pojawiła się dalekowzroczność spowodowana wiekiem. Dzięki szkłom progresywnym w okularach dla kierowców można zarówno obserwować drogę, jak i spoglądać na kontrolki i wskaźniki. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnych samochodach, gdzie wiele funkcji jest wyświetlanych na ekranach, a tradycyjne przyciski zastępuje poruszanie się po menu różnych systemów sterujących.

Okulary dla kierowców powinny się też odznaczać wysoką trwałością, zwłaszcza jeśli mają być często zdejmowane czy przechowywane w aucie. Dobrym rozwiązaniem okaże się tu powłoka antyrefleksyjna, która nie tylko redukuje odbicia i efekty oślepiania, ale również jest niezwykle twarda, przez co dobrze chroni szkła, szczególnie te wykonane z tworzywa sztucznego przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi np. zadrapaniami. Zakup okularów do samochodu z powłoką antyrefleksyjną odporną na zarysowania znacznie przedłuży żywotność okularów i sprawi, że będą one mogły być używane dłużej.

Warto wspomnieć, że wielu kierowców zamiast jazdy w okularach wybiera korzystanie z soczewek kontaktowych. Takie rozwiązanie może być równie wygodne, pozwalając na korzystanie ze zwykłych okularów przeciwsłonecznych czy okularów do jazdy nocą bez korekcji. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to odpowiedniego wpisu w prawie jazdy. Osoby, które mają dokument wydany, zanim zdecydowały się na używanie soczewek, mogą mieć w nim kod pozwalający tylko na jazdę w okularach (01.01). By uniknąć mandatu, warto więc sprawdzić, czy nasze prawo jazdy zawiera adnotację umożliwiającą prowadzenie zarówno w okularach, jak i soczewkach, czyli wpisany kod 01.06.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.