Zdolność do wyraźnego widzenia podczas każdej aktywności przy dowolnej pogodzie oraz o każdej porze dnia i nocy jest dla większości osób jednym z najistotniejszych warunków wygodnego codziennego funkcjonowania. Ludzie są z natury wzrokowcami i najważniejsze informacje zdobywają właśnie dzięki swoim oczom. Większość z nas zgodzi się, że wzrok można uznać za główny wśród ludzkich zmysłów, a to, co zobaczymy o wiele łatwiej zapamiętać, niż to, co możemy jedynie usłyszeć. By zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zawdzięczamy swemu dobremu wzrokowi, wystarczy przypomnieć sobie, jak trudno poruszać się w pomieszczeniu, w którym panują całkowite ciemności. Niestety, nie wszyscy z nas mogą cieszyć się dobrym wzrokiem. Pogorszenie widzenia i konieczność korzystania z soczewek kontaktowych lub okularów dotyczy wielu osób niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy trybu życia. Choć dobrze dobrane oprawki mogą być wspaniałym dodatkiem podkreślającym urodę i zapewniającym modny wygląd, to coraz więcej osób decyduje się na noszenie soczewek. Przekonajmy się, jakie są zalety takiego wyboru oraz sprawdźmy, jak prawidłowo należy używać soczewek.

Dlaczego warto korzystać z soczewek kontaktowych?

Korzystanie z okularów jest przez wiele osób uważane za niewygodne lub z różnych powodów krępujące. Soczewki kontaktowe cieszą się natomiast opinią rozwiązania zapewniającego zdecydowanie większy komfort oraz pozwalającego na dużą swobodę podczas rozmaitych aktywności. Za największą zaletę soczewek często uznaje się fakt, że są one zupełnie niewidoczne, przez co nosząca je osoba wygląda bardziej naturalnie. Wielu użytkowników soczewek zwraca uwagę na to, że ułatwiają uprawianie różnych dyscyplin sportowych od jazdy na rowerze po pływanie, bez obaw o zgubienie lub uszkodzenie tradycyjnych okularów.

Dla znacznej liczby osób z wadą wzroku soczewki oznaczają wybawienie od drobnych, lecz dokuczliwych uciążliwości związanych z okularami. Do najważniejszych zalicza się zwykle parowanie szkieł przy wejściu do ogrzewanego pomieszczenia czy pojazdu, zachodzenie szkieł parą podczas zimowych aktywności na świeżym powietrzu lub problem, co zrobić z okularami, gdy chcemy wziąć prysznic czy skorzystać z basenu albo sauny. Wiele osób z wadą wzroku obawia się też zgubienia okularów – przy większych i bardziej skomplikowanych wadach wzroku zakup nowej pary może być kosztowny, a czas oczekiwania na nowe szkła dość długi. Korzystanie z soczewek pozwala na pozbycie się tego kłopotu.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Wiele osób, które doceniają zalety soczewek kontaktowych, obawia się jednak ich zakupu, zastanawiając się, czy poradzą sobie z ich zakładaniem. Nie mają też pewności, czy noszenie soczewek nie będzie powodowało podrażnień. Choć istnieje lista przeciwwskazań do noszenia soczewek, takie jak alergia, stan zapalny oczu czy zaburzenia związane z wytwarzaniem łez zwilżających i oczyszczających powierzchnię oka, czyli zewnętrzną warstwę rogówki, to w większości przypadków nie ma powodów, żeby ich unikać. Ze względu na możliwość zanieczyszczenia oka przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek nie wolno jednak zapominać o przestrzeganiu odpowiedniej procedury.

Nowe soczewki są dostarczane w sterylnie zamkniętym opakowaniu, nie ma więc na ich powierzchni żadnych niebezpiecznych drobnoustrojów ani zanieczyszczeń. By nie zabrudzić soczewek przed ich założeniem, trzeba zawsze dokładnie umyć i wytrzeć ręce. Najlepiej będzie użyć w tym celu mydła antybakteryjnego. Kolejnym krokiem będzie wyjęcie soczewek z opakowania i sprawdzenie, czy nie są one wywinięte. Soczewka gotowa do założenia ma idealnie kulisty kształt, w tej, która jest wywinięta, na brzegu będzie widoczny wyraźny rant. Wiele soczewek ma też specjalne oznaczenia.

Najwygodniej założymy soczewkę, gdy umieścimy ją na czubku palca wskazującego. Przy pomocy kciuka możemy wówczas odciągnąć dolną powiekę, a drugą ręką przytrzymać górną. Kolejnym krokiem będzie spojrzenie w górę i umieszczenie soczewki na oku. Gdy to zrobimy, należy puścić powieki, po czym skierować wzrok przed siebie, dzięki czemu soczewka będzie mogła ułożyć się na gałce ocznej.

Zdejmowanie soczewek wygląda podobnie. Umytymi rękoma odchylamy powieki, kierujemy wzrok w górę, a następnie dotykamy brzegu powieki i przesuwamy soczewkę w dół. Teraz korzystając z palca wskazującego oraz kciuka chwytamy ją delikatnie i wyjmujemy. Soczewki przeznaczone do dłuższego użytkowania należy umieścić w pojemniku z płynem czyszczącym, a jednorazowe wyrzucić.

Co trzeba wiedzieć o używaniu soczewek kontaktowych?

Trzeba pamiętać, że wszystkie soczewki mają określony czas, w jakim mogą być używane. Można znaleźć soczewki jednodniowe, 2-tygodniowe, miesięczne, a także 3, 6 i 12-miesięczne. Podane przez producenta soczewek terminy oznaczają jednak zawsze czas, po którym powinny być zastąpione od momentu otwarcia opakowania, a nie okresu, w jakim były noszone. Przedłużanie terminów wymiany soczewek może być przyczyną podrażnień, a nierzadko także problemów zdrowotnych.

Soczewki jednodniowe mogą być dostępne w wersjach, które można nosić od 8 do kilkunastu godzin, a w niektórych przypadkach także przez noc. Informacja o dopuszczalnym czasie użytkowania znajduje się zawsze na opakowaniu i okres ten nie powinien być nigdy samowolnie wydłużany. Producent informuje też, czy w konkretnych soczewkach można spać, czy też powinny one być przed snem zdjęte. Soczewki tygodniowe i miesięczne można nosić przez cały czas wskazany na opakowaniu. O ile jednak stosowanie soczewek jednodniowych nie wymaga dodatkowych konsultacji, przed zdecydowaniem się na soczewki tygodniowe lub miesięczne trzeba zasięgnąć opinii lekarza.

Soczewki wielorazowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu należy je dokładnie oczyścić za pomocą specjalnego preparatu. Nie powinno się stosować wody ani żadnych środków, które nie są przeznaczone do czyszczenia soczewek. Zakładając soczewki, należy pilnować, by każda z nich trafiła na właściwe oko. Dobrym sposobem na uniknięcie pomyłki jest trzymanie się jednej procedury zakładania i zdejmowania – zawsze zakładać najpierw prawą lub lewą soczewkę i zdejmować je również w ustalonej kolejności. Noszenie soczewek nie jest żadną przeszkodą do wykonywania nawet najbardziej wymyślnego makijażu, zawsze jednak należy zacząć od założenia soczewek. Jeśli soczewki zostaną uszkodzone, trzeba je natychmiast wymienić.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.