Wiele osób zastanawia się nad zasadnością zakupienia okularów do biegania. Należy wyraźnie podkreślić, że ich posiadanie nie jest wymysłem, ani uleganiem tymczasowej modzie – każdy biegacz potrzebuje ochrony oczu tak samo, jak ochrony łydek, czy też stóp. Okulary do biegania to przede wszystkim komfortowy i bezpieczny trening. Jak właściwie dobrać okulary do biegania?

Zalety biegania w okularach

Zalety okularów do biegania są niezaprzeczalne, a wygoda, jaką zapewniają jest nieoceniona podczas treningu. Biegacze spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, dlatego priorytetem powinna być dla nich ochrona oczu. Nadmiar słońca jest szkodliwy nie tylko dla skóry, ale także dla oczu. Narząd wzroku może być przez to zmęczony i nadwrażliwy na światło. Może pojawić się zapalenie spojówek, szczypanie oraz uczucie posiadania piasku pod oczami. Z czasem ujawnić się mogą negatywne działania promieniowania, takie jak upośledzenie ostrości widzenia, jaskra, zaćma czy zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto okulary do biegania stanowią idealną barierę dla mniejszych lub większych owadów, które chętnie wpadają do oczu. Osoby z wadami wzroku nosząc korekcyjne okulary do biegania, zmniejszają ryzyko niezauważenia przeszkody, nierówności czy dziury. Poza tym moda na okulary przeciwsłoneczne i ich ciekawy design sprawiają, że okulary do biegania są dla sportowców modnym dodatkiem do ubrań i butów.

Na jakie okulary do biegania się zdecydować?

Biegacze mający wadę wzroku powinni zdecydować się na modele, w których soczewki korekcyjne montowane są bezpośrednio w oprawę. Przy częstych treningach, w zmiennych warunkach atmosferycznych idealne są okulary z filtrem UV i z fotochromem. Takie okulary pod wpływem słońca zmieniają barwę – dostępne są również w wersji z korekcją. Ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze okularów do biegania są ich niewielkie wymiary i waga. Najczęściej wybieranymi modelami są okulary bezramkowe lub półramkowe. Jeśli jednak okulary muszą mieć ramki, warto wybrać takie z gumą poprowadzoną dookoła głowy, która przytrzymuje je we właściwym miejscu. Są one trochę cięższe, ale za to bardzo stabilne. Ze względu na swoje przeznaczenie, okulary do biegania powinny posiadać zabezpieczenie przed parowaniem. Można ponadto rozważyć takie dodatki jak wkładka wentylacyjna chroniąca oprawki przed spływającym potem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kolory szkieł. Soczewki pomarańczowe uwydatniają kontrasty, dlatego są idealne przy bieganiu po zacienionym terenie. Szare soczewki są polecane przy codziennych treningach, bo dobrze oddają kolory. Okulary brązowe warto wybrać przy wrażliwych oczach, a także przy bieganiu w zmiennych warunkach. Żółte są idealne przy treningu nocą i we mgle, ponieważ rozjaśniają otoczenie w ekstremalnych warunkach.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.