Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest jednym z najważniejszych elementów ochrony wzroku. Dzisiejsza bogata oferta rynkowa pozwala na dobranie okularów dla osób zupełnie zdrowych, jak i tych, które już borykają się z problemami z oczami. Noszenie ich jest ważne nie tylko latem. Słońce świeci czasem bardzo mocno także, kiedy temperatury są poniżej zera, dlatego najlepiej mieć je ze sobą przy każdym wyjściu z domu. 
Noszenie okularów przeciwsłonecznych nie tylko poprawia komfort widzenia przy ostrym świetle, ale także chroni gałkę oczną przed rozwojem groźnych chorób takich jak zaćma, skrzydlik, czerniak, degeneracja plamki żółtej. Jeśli nie zabezpieczasz oczu, możesz doświadczać podrażnienia oczu, łzawienia, a nawet zapalenia spojówek. 

Dlaczego okulary najlepiej kupować u optyka? 

Okulary kupione w sklepie wielobranżowym mogą nie zabezpieczać oczu tak, jak powinny. Ciemne szkła ograniczają dopływ światła, ale mogą nie chronić przed dopływem szkodliwego promieniowania UV. Co więcej, sprawiają, że źrenice nie zwężają się pod wpływem światła, więc do środka oka wpada więcej negatywnych promieni. Warto więc zdecydować się na zakup okularów u optyka, najlepiej z filtrem UV 400. Dodatkową informacją jest numer kategorii filtra światła oznaczane cyframi 1-4. Cat. 4 jest najsilniejszym filtrem. Zabarwienie szkieł różnych modeli okularów stanowi nie tylko ciekawy efekt estetyczny, ma także znaczenie dla widzenia. Najczęściej spotykane kolory szkieł to:

  • brązowy – najmocniej pochłania światło niebieskie, pozwala oczom odpocząć, poprawia też kontrast zieleni i nieba;
  • czerwony – polecany na popołudnia, kiedy natężenie światła jest mniejsze;
  • żółty – poprawia kontrast obrazu w pochmurne dni i wieczorem;
  • niebieski – dobrze się sprawdza przy zmiennej pogodzie, uwydatnia obiekty w kolorze żółtym;
  • szary – nie zmienia odcieni otoczenia, przez co widzenie jest podobne do naturalnego. 


Utrudnieniem w prawidłowym widzeniu są czasem odblaski światła, które pojawiają się na przykład pod wpływem mokrego asfaltu czy wody. Dobrym sposobem na nie są okulary przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksyjną i filtrem polaryzacyjnym. Z kolei fotochromy to okulary z inteligentną soczewką, które można stosować zarówno do korekcji wad wzroku, jak i ochroną przed światłem słonecznym. Reagują one automatycznie na nasilenie światła, dzięki czemu można nosić je przez cały dzień przy zmieniającej się pogodzie. Oznaczenie CE informuje, że okulary są wyprodukowane w zgodzie z dyrektywami UE, czyli przeszły szczegółowe badania i spełnia wszystkie normy dotyczące okularów. 

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.