Powłoka antyrefleksyjna ogranicza występowanie niekorzystnych zjawisk optycznych, które obserwowane są przy używaniu każdego rodzaju okularów. Jest stosowana coraz częściej zarówno w okularach przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Jakie funkcje spełnia antyrefleks? Kto powinien go używać i dlaczego? 

W zwykłych soczewkach okularowych część światła odbija się od powierzchni soczewki, przez co do oka dociera mniej światła niż w trakcie patrzenia bez okularów. Powstają wtedy nieprzyjemne odblaski, które pogarszają jakość widzenia. Powłoka antyrefleksyjna przepuszcza więcej światła, niż odbija. Dzięki temu ogranicza efekt „mroczków”, odblasków i cieni utrudniających widzenie. Wzrok mniej się męczy, a obraz  jest kontrastowy. Okulary z antyrefleksem są też bardziej „przejrzyste”, co wpływa niewątpliwie na ich estetykę. Antyrefleks także utwardza soczewkę, chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szkła z taką powłoką mają najczęściej delikatny zielony, niebieski lub fioletowy odcień, choć dostępne są także antyrefleksy achromatyczne, czyli bezbarwne. 

Powłoka antyrefleksyjna może ulec zniszczeniu pod wpływem urazów mechanicznych lub silnego światła słonecznego. Niestety, w takich przypadkach okulary lub szkła trzeba wymienić. Dlatego właśnie tak ważne jest, by pamiętać o chowaniu okularów do etui za każdym razem, gdy nie są używane. Powinny być one wycierane specjalną ściereczką i specjalnym płynem. Nie wolno stosować żadnych środków chemicznych, które nie są do tego przeznaczone. 

Dla kogo okulary z antyrefleksem? 

Okulary z powłoką antyrefleksyjną są polecane wszystkim, którzy noszą okulary do komputera, okulary do czytania, „zerówki”, okulary przeciwsłoneczne i inne. Szczególnie przydatne są dla tych, którzy spędzają dużo czasu przed ekranem lub w sztucznym świetle, na przykład przy pracy w sklepach, magazynach oraz biurach. Powłoka antyrefleksyjna powinna być stosowana przez kierowców, którym odbicia świateł od śniegu lub mokrego asfaltu mogą utrudniać bezpieczną jazdę. 

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.