Presbyopia to schorzenie oka będące następstwem naturalnego starzenia się organizmu. Nazywana jest również starczowzrocznością. Oko, aby widzieć z bliska, akomoduje, czyli zmienia kształt soczewki tak, by bardziej załamywała światło. Presbyopia polega na spadku zdolności oka do akomodacji. Problem ten zaczyna się u osób po 40 roku życia.

Na czym polega presbyopia?

Starczowzroczność sprawia, że stopniowo oddala się punkt, który oko jest w stanie zobaczyć ostro, gdy soczewka jest maksymalnie uwypuklona. W praktyce oznacza to, że wraz z wiekiem ludzie zaczynają widzieć niewyraźnie z bliska, np. podczas czytania książki czy pracy na komputerze. Schorzeniu temu nie można zapobiec, jest to naturalny proces. Z upływem lat soczewka twardnieje oraz staje się mniej elastyczna, co sprawia, że z czasem traci zdolność do akomodacji.

Z początku osoby, które dotyka ten problem, zaczynają odsuwać od siebie czytany tekst, ponieważ dzięki temu lepiej go widzą. Jednak z czasem problem narasta i odsuwanie trudnych do zobaczenia szczegółów przestaje być wystarczające.

Presbyopia w odróżnieniu od krótko i nadwzroczności oraz astygmatyzmu nie jest spowodowana nieprawidłowością kształtu rogówki lub gałki ocznej.

Sposoby leczenie starczowzroczności

Najczęściej persbyopię leczy się przy użyciu szkieł korygujących. Okulary powinny mieć dobraną odpowiednią siłę skupiania. Okulary tego typu można bez problemu kupić w aptece, jednak nie jest to dobrym pomysłem. Najlepiej, gdy dobór poprzedzony jest badaniem przeprowadzonym przez okulistę. W dzielnicach Warszawy Praga-północ i Mokotów, okulary do czytania dopasują specjaliści naszych salonów optycznych.

Są dwa rodzaje okularów, którymi można korygować persbyopię. Pierwszym typem są okulary nazywane potocznie „plusami”. Dobiera się je do stopnia zaawansowania utraty zdolności akomodacji. Drugim rodzajem są okulary progresywne. Przeznaczone są dla osób, które mają już wadę krótkowzroczności.
Do leczenia starczowzroczności używa się również szkieł kontaktowych. Najmniej powszechnym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu sztucznej soczewki. 

 

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.