W sytuacji, kiedy zaczynamy mieć kłopot z przeczytaniem tekstu, wykonaniem precyzyjnych prac na bliskiej odległości, męczymy się w czasie pracy na komputerze lub czytaniu książki - stajemy przed pytaniem: jak pomóc sobie i swoim oczom, abyśmy mieli komfort pracy i wygodę w użytkowaniu? Wątpliwości nie podlega, że każda osoba, która ma wadę wzroku powinna poddać ją korekcie. Najczęściej wybieraną metodą korekcji są okulary. Dziś opowiemy o soczewkach progresywnych, które zwiększają komfort ich noszenia oraz poprawiają widzenie.

Pogorszenie widzenia jest nieuniknione

Z wiekiem soczewka oka i włókna ją podtrzymujące tracą elastyczność, a oko traci swoją zdolność akomodacji, czyli dostosowania układu wzrokowego do ostrego widzenia przedmiotów na różnych odległościach, szczególnie na tych bliskich. Mamy tu do czynienia z presbiopią, inaczej starczowzrocznością. Poprzez korekcję prezbiopii rozumiemy zastosowanie odpowiedniej soczewki dodatniej.

Trzy pary okularów? Nigdy więcej

Zarówno osoby, które korygują swój wzrok, noszą okulary, jak i te które nigdy nie nosiły okularów, w pewnym momencie powinny zakupić okulary do czytania i pracy przy komputerze. Bywa, że jedna osoba ma nawet dwie, lub trzy pary okularów przeznaczonych do różnych czynności. Wyobraźmy sobie, że musimy o nich zawsze pamiętać i zmieniać w zależności od sytuacji. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będą soczewki progresywne. Soczewka progresywna dopasowuje się do odległości, na którą patrzy odbiorca. Oznacza to, że soczewka taka może zastąpić kilka innych.

Sposób doboru soczewek progresywnych

Soczewki progresywne dobieramy na podstawie recepty, a dodatkowo potrzebujemy szczegółowe dane takie jak:

  • jednooczny rozstaw źrenic,
  • odległość rogówki od soczewki,
  • kąt pantoskowpowy,
  • kąt wygięcia ramki.

Oprócz tego liczy się różnica, jaka występuje w dioptriach między dalą a bliżą (tzw. addycja) oraz wywiad z pacjentem na temat codziennych czynności. Dzięki temu możemy idealnie dobrać soczewkę.

Możliwości soczewek progresywnych

Soczewka progresywna ma za zadanie nie tylko umożliwić prezbiopom wyraźne widzenie na różnych odległościach. Przy wzroście tempa życia i pracy, dodając konkretne zadania, które musimy wykonać, oczekujemy dziś od soczewek progresywnych możliwości naturalnego patrzenia, szybkiego reagowania na otaczający nas świat oraz wygodnego ułożenia głowy i ciała. Wraz ze wzrostem naszych oczekiwań oraz ewolucją technologii w projektowaniu i wykonaniu soczewek progresywnych, dziś jest możliwe wykonanie unikanych soczewek "uszytych na miarę" dla klienta, aby odpowiadały jego indywidualnym potrzebom, przy jednoczesnej szybkiej adaptacji.

Mając 20 lat doświadczenia w naszej pracy, wiemy na co zwrócić uwagę, jesteśmy wyczuleni na potrzeby pacjenta.

Bywają takie wady wzroku, że możemy zaproponować pacjentowi kilka rozwiązań, od soczewek standardowych po indywidualne, są też takie sytuacje, kiedy wiemy, że tylko przy konkretnych, najbardziej zindywidualizowanych soczewkach uzyskamy maksymalnie szerokie pola widzenia do dali i bliży oraz płynny przepływ mocy między tymi strefami.

Pamiętajmy, że soczewka progresywna połączona z precyzyjnym i fachowym montażem, to gwarancja doskonałego widzenia.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.