Soczewki kontaktowe to doskonała opcja dla ludzi aktywnych i profesjonalnie uprawiających sport. Często decydują się na nie również osoby, które cenią sobie wygodę lub po prostu nie podoba im się to, jak prezentują się w okularach. Soczewki mają tę przewagę nad tradycyjnymi okularami, ponieważ nie parują (cecha szczególnie istotna zimą), nie wpływają na ograniczenie pola widzenia i nie odbija się w nich oślepiające światło. Nie trzeba się również martwić o to, czy będą pasować akurat do naszej wady wzroku i osobistych preferencji – na rynku jest bowiem tak wiele różnych typów soczewek kontaktowych, że są w stanie spełniać oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego pacjenta.

Podział soczewek

Wysokiej jakości soczewki kontaktowe dostępne są przede wszystkim u optyków, jak również w branżowych sklepach internetowych i stacjonarnych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto się jednak dowiedzieć, jakie są możliwości soczewek oraz jakie ich rodzaje spełniają określone potrzeby. Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem soczewek, zalicza się:

  • Materiał wykonania soczewek

W tej kategorii wyróżniamy soczewki twarde oraz miękkie. Jeśli chodzi o wariant twardy, to obecnie niemal wyszły już z użycia, choć wciąż stosuje się je w przypadku niestandardowych dolegliwości i wad wzroku (jak np. stożek rogówki). Soczewki miękkie są za to znacznie popularniejsze i chętniej stosowane, ponieważ ich elastyczność pozwala na swobodne dopasowywanie się do kształtu oka. Należy zaznaczyć, że miękkie soczewki mogą być wykonane z materiału hydrożelowego bądź silikonowo-hydrożelowego. Te pierwsze są wysoko uwodnione, lecz słabo przepuszczają tlen, natomiast silikonowo-hydrożelowe wykazują się wysoką tlenoprzepuszczalnością. Hydrożelowe soczewki są biokompatybilne z tkanką oka, dlatego mogą je stosować nawet alergicy, natomiast silikonowy hydrożel to doskonała propozycja dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem.

  • Czas i tryb noszenia soczewek

Soczewki można również podzielić ze względu na czas noszenia. Na tej podstawie wyróżnia się wśród nich soczewki jednodniowe, określane również jako jednorazowego użytku. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie stosują soczewek na co dzień, a jedynie przy konkretnych okazjach. Nie potrzebują one żadnej specjalistycznej pielęgnacji, przez co są uznawane za najbezpieczniejszy i najbardziej higieniczny system noszenia soczewek. Poleca się je osobom, które nigdy wcześniej nie nosiły soczewek i dlatego chcą się z nimi oswoić, a także pacjentom, którzy mają wrażliwe oczy bądź skłonność do alergii. Soczewki miesięczne to znów opcja łącząca aspekt ekonomiczny z właściwą pielęgnacją zdrowia oczu, przeznaczona dla regularnych użytkowników. Zwykle można je kupować co 3 miesiące (w opakowaniu znajduje się wówczas 6 sztuk soczewek), choć zdarzają się też warianty z mniejszą ilością soczewek. W ich przypadku niezbędne jest także zaopatrzenie się w specjalny pojemniczek oraz płyn do soczewek. Podobnie wygląda użytkowanie szkieł rocznych, dedykowanych osobom, których wada wzroku nie pogarsza się w szybkim tempie.

  • Rodzaj korygowanej wady

Krótko- i dalekowidze mogą stosować soczewki sferyczne, które stanowią około 80% wszystkich sprzedawanych soczewek. Zakres ich korekcji może osiągać nawet 25 dioptrii na plus lub minus. Dla astygmatyków przygotowano soczewki toryczne. Ich specyficzny kształt pozwala lepiej dopasowywać się do kształtu rogówki, co umożliwia modyfikację siły załamania światła – dzięki temu mogą one wyostrzać zamazany obraz i poprawiać jakość widzenia. Innym rodzajem popularnych soczewek są te określane mianem progresywnych, które stanowią odpowiedź na potrzeby ludzi cierpiących na schorzenia będące efektem naturalnego procesu starzenia się (ze szczególnym naciskiem na osoby po 40. roku życia). Umożliwiają one korekcję zaburzeń akomodacji oka i prezbiopii (starczowzroczności). Soczewki progresywne stanowią również znaczne ułatwienie w przypadku czytania, korzystania z urządzeń elektronicznych czy oglądania telewizji. Korekcyjne soczewki kontaktowe mogą też pełnić kilka funkcji naraz tak jak soczewki toryczno-progresywne.

Warto również zaznaczyć, że wiele dostępnych rodzajów szkieł kontaktowych umożliwia jednoczesną korektę wady oraz zmianę barwy tęczówki. Ponadto kolorowe szkła kontaktowe mogą być stosowane zarówno przez osoby z wadami wzroku, jak i te zupełnie zdrowe. Należy jednak pamiętać, że zakup soczewek kontaktowych (zwłaszcza tych korekcyjnych) powinien być uzależniony od wyników badań oraz opinii dyplomowanego optyka, który będzie w stanie określić krzywiznę soczewki, rozmiar oraz inne niezbędne parametry.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.